Poznejte Jitku

Pár informací o mně

Jmenuji se Jitka a pocházím z Prahy. S kreslením jsem začala v roce 2012 a od té doby to teda ale byla jízda! Vše začalo postupným zjišťováním naprosto základních věcí – od držení štětce, míchání barev přes učení se perspektivy až po vylepšování mých dovedností, co se týče čistoty podlahy (manžel litoval koupi naší krásné podlahy, poté, co mě viděl kreslit – Martine, promiň). Nicméně tyto drobné překážky mě nezastavily. Mám ráda malování a zkoušení nových technik, protože je úžasné pozorovat, jak každá nová malba je úplně jiná než všechny předcházející. Jsem zkrátka dobrodruh!

V roce 2014 jsem měla svou vlastní výstavu v malé a útulné kavárně na okraji Prahy. Tu dobu jsem neměla ještě tolik obrazů, které bych mohla vystavovat (taky to byly jenom 2 roky kreslení, což byla docela krátká doba, ale stejně jsem do této výstavy šla po hlavě). Nicméně kreslení mě dělalo šťastnou a mým cílem bylo ukázat kousek tohoto štěstí i ostatním lidem. Výstava byla také křtem mé nové knihy Tři případy Davida Goliáše. Teď se pravděpodobně sebe ptáte, zda jsem také spisovatelka. Odpověď zní ano, píšu čas od času, nicméně poslední dobou preferuji malování.

Jak jsem již dříve psala, mám ráda zkoušení nových věcí a stylů, proto jsem se přihlásila na japonské kurzy a čínské tušové malby Sumi-e. Výsledkem mého snažení a přibližování se k japonské kultuře, jsem se zúčastnila dvou výstav – v letech 2016, 2017 – výstavy byly organizovány Japonským institutem, konaly se v Průhonickém zámku, který se nachází poblíž Prahy. V podstatě, Sumi-e byla skvělá zkušenost co se týče učení trpělivosti, protože kvůli rozpíjitelnosti inkoustu je hodně složité kreslit na rýžový papír, který se hojně při tomto druhu malby používá.

Nicméně, kreslení má pro mě hlubší symboliku než jenom „pokreslená plátno“. V dnešní době lze kreslit skoro na jakékoliv médium, stačí se podívat kolem sebe a hned člověk najde neobvyklá místa, která se dnes hojně používají pro kreslení. Proto jsem se pokusila propojit japonský styl Sumi-e s hedvábnými šátky tak, aby každý kousek byl originální a aby se malba dostala více do ulic jako „každodenní“ doplněk. Umění – malba je součástí našich životů po velmi dlouhou dobu, ale stále je zde možnost zlepšení!

Mé portfolio

Galerie

Mé portfolio obrazů, které jsem nakreslila v průběhu let.